تبلیغات
فارس نیوز,مهر نیوز,ایسنا ,تابناک,عصر ایران,ایرنا,اسان نیوز
فارس نیوز,مهر نیوز,ایسنا ,تابناک,عصر ایران,ایرنا,اسان نیوز
تیترهای خبری سایت های فارس نیوز,مهر نیوز,ایسنا ,تابناک,عصر ایران,ایرنا,را در اسان نیوز ببینید
جستجو

نظرسنجی

بهترین سایت های خبری از نظر شما؟
ساعت
صفحات جانبی
آمار بازدید
  کل بازدید:
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد نویسندگان :
  تعداد کل مطالب :
  آخرین بازدید :
  آخرین بروز رسانی :
همکاری در فروش ملی مارکت

6هزار شعبه اخذ رای در استان تهران در امر انتخابات رفتارهای غیرقانونی را از احدی برنمی‌تابیمصبح امروز شنبه طی مراسمی با حضور سیدصولت مرتضوی، رییس ستاد انتخابات كشور، صفرعلی براتلو رییس ستاد انتخابات استان تهران و مرتضی تمدن استاندار تهران، فرمانداران، بخشداران و معاونان استانداری، همچنین با . . .

ضور تهرانی رییس هیات نظارت شورای نگهبان در استان تهران، ستاد اتخابات تهران به طور رسمی فعالیت خود را آغاز كرد.

از تمامی ظرفیت‌ها و سلایق استفاده می‌كنیم

در امر انتخابات رفتارهای غیرقانونی را از احدی برنمی‌تابیم

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سیدصولت مرتضوی در این مراسم با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در بحث انتخابات، ‌این بیانات را حكیمانه خواند و خاطرنشان كرد: فرمایشات رهبر معظم انقلاب، استراتژی انتخابات و راهبرد دولتمردان را تعیین می‌كند و منشور و برنامه‌ كاری برای آینده ماست.

وی افزود: در این راستا و در اجرای منویات مقام معظم رهبری، دولت كریمه جناب آقای دكتر احمدی‌نژاد پیرامون انتخابات و مشاركت حداكثری تلاش بسیاری دارد. البته این موضوع تنها در این انتخابات مجلس مورد توجه نیست، بلكه با نگاهی به سابقه انتخابات در دولت نهم نیز چنین بحثی مشهود است.

مرتضوی خاطرنشان كرد: برای این‌كه این انتخابات كه ان‌شاءالله بناست مظهر اقتدار ملی و پشتوانه گرانسنگ برای نظام جمهوری اسلامی قلمداد شود با مشاركت حداكثری مردم برگزار شود.

رییس ستاد انتخابات كشور با بیان این‌كه «ما در ستاد انتخابات كشور سه هدف عمده را دنبال می‌كنیم»امانتداری را از جمله این اهداف برشمرد و گفت: امانتداری یكی از مولفه‌هایی است كه همواره همزاد نظام جمهوری اسلامی ایران بوده است و در این مسیر دولت‌های مختلف امانتدار مردم بوده‌اند و به فضل الهی این مهم ادامه پیدا خواهد كرد و ما نیز امانتداری در اجرا و در واگذاری امانت به اهلش را مدنظر قرار می‌دهیم.

وی تاكید كرد: ما بر این باور هستیم كه در نظام ارزشی جمهوری اسلامی ایران تمامی مناصب و مسوولیت‌ها كه در اختیار دولتمردان قرار می‌گیرد یك امانت است و انتخابات نیز در زمره مهمترین اماناتی قلمداد می‌شود كه از دیرباز در اختیار همگان قرارگرفته است.

مرتضوی در تبیین مقوله امانت، با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) كه نباید تنها به ركوع و سجود افراد نگاه كرد چون ممكن است این رفتار برای آن‌ها عادت شده باشد، بنابراین ویژگی‌های راستگویی و امانتداری باید مورد توجه باشد، افزود: امانتداری یكی از آموزه‌های دینی است كه همواره از سوی انبیاء و اوصیا و در قرآن مجید نسبت به آن توصیه شده است.

رییس ستاد انتخابات كشور عدالت را نیز از دیگر اهداف این ستاد برشمرد و گفت: برای این‌كه ما بتوانیم عدالت را به نحو احسن اجرا كنیم و امانت را به اهلش بسپاریم، باید بحث اجرای قانون را مدنظر قرار دهیم و در این مسیر قانون‌مداری، قانون‌باوری و عمل به قانون یكی از سیاست‌های كلان ما در امر انتخابات است.

وی تاكید كرد: همچنین ما در امر انتخابات رفتارهای غیرقانونی را از احدی برنمی‌تابیم، ضمن این‌كه در اجرای صحیح انتخابات نیز تنازل از قانون را قبول نخواهیم داشت.

مرتضوی با بیان این‌كه «باید این جمله "قانون برای همه و فرار قانون برای هیچ كس" را مدنظر قرار داد» اظهار كرد: به فضل الهی هم قانون اساسی و هم سایر قوانین مخصوصا قانون انتخابات برای ما مجریان قوانینی راهگشاست و در این راستا كسانی كه همواره بر طبل فرار از قانون كوبیده‌اند، همان‌هایی هستند كه در گذشته تمناها و تقاضاها و رفتارهای فراقانونی داشته‌اند.

رییس ستاد انتخابات كشور در ادامه خاطرنشان كرد: با نگاهی به مجالس گذشته و بررسی جریانات سیاسی در این دوره‌ها و با توجه به این‌كه چه كسانی با قید فوریت،‌ لوایح سه‌قلو و دو‌قلو را تقدیم مجلس كردند خواهیم دید كه همواره این افراد به دنبال رفتارهای فراقانونی و قانون‌گریزی بوده‌اند و مجری و ناظر قانون را متهم كرده‌اند.

وی به بحث ضرورت مشاركت حداكثری در انتخابات اشاره و خاطرنشان كرد: با بررسی روند برگزاری انتخابات در ‌29 انتخاباتی كه در طول عمر پر بركت جمهوری اسلامی ایران برگزار شده است، خواهیم دید كه طراز مشاركت ما از مشاركت‌های جهانی بالاتر بوده و اقبال عمومی مردم ما و انگیزه شركت در انتخابات از سوی مردم بالاتر از سایر كشورها قرار گرفته است.

مرتضوی همچنین با بیان این‌كه «دولت نهم علاوه بر این‌كه در مباحثی چون سیاست خارجی گوی سبقت را از همگان ربوده و عدالت‌محوری را به عنوان یك گفتمان داخلی و بین‌المللی نهادینه كرده است» اظهار كرد: این دولت در بحث سیاست داخلی، عدالت را نهادینه كرده و برای بار نخست نفت را به معنای واقعی ملی كرد و ثروت را برای ملت خواست و عزت را برای اسلام و مسلمین بازتعریف كرد. ضمن این‌كه این دولت از این‌كه عمل و مقصد خود مقصود خاصی را به دولتمردانش برساند، پرهیز كرد.

وی در ادامه گفت: ما كمترین مشاركت سیاسی را در عرصه انتخابات در زمان سازندگی و بیشترین مشاركت را در دولت احمدی‌نژاد داشتیم. چنانچه شاهد هستیم درصد مشاركت در چهارمین دوره انتخابات خبرگان حدود ‌28 درصد افزایش پیدا كرد. همچنین در انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا شاهد افزایش مشاركت ‌20 درصدی بوده‌ایم. ضمن این‌كه در انتخابات مجلس افزایش مشاركت ‌5/5 درصدی و در انتخابات ریاست جمهوری بالغ بر ‌23 درصد افزایش مشاركت داشتیم كه این‌ها یعنی عدالت‌محوری، امانتداری و اقبال عمومی به یك نظام و دولت.

رییس ستاد انتخابات كشور با بیان این‌كه «گاهی اوقات یك انتخابات ما بیش‌ها از ده‌ها عملیات نظامی در دوران دفاع مقدس تاثیرگذار بوده» اظهار كرد: اگرچه در دوران سازندگی و اصلاحات صحبت از به صحنه آوردن آرای خاموش بود؛ اما احمدی‌نژاد توانست شكاف‌ها را پر كند و همه را به میدان بیاورد. چنانچه ‌70 درصد از رای سفیدی‌ها به احمدی‌نژاد و ‌30 درصد به بقیه كاندیداها رای دادند كه این از توفیقات جمهوری اسلامی قلمداد می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌كه «با توجه به شناخت مردم از شورای نگهبان، این شورا همواره عملكرد باعزتی داشته است» اظهار كرد: شورای نگهبان همواره پاسدار امین برای حفاظت و حراست از جمهوری اسلامی ایران و قوانین بوده است و كسانی كه در گذشته حرف‌هایی را مطرح می‌كردند كسانی بودند كه نیت‌های خاص سیاسی داشتند یا این‌كه فرآیند انتخابات را نمی‌شناختند.

مرتضوی همچنین اظهار كرد: برای احدی در بحث انتخابات امكان دخل و تصرف وجود ندارد و برای همگان بستر فراهم است و به هر میزان تعداد كاندیداها افزایش داشته باشد مشاركت نیز افزایش می‌یابد. در روند انتخابات اشخاص ناشناخته‌ای نیز در انتخابات حضور پیدا می‌كنند و معرفی می‌شوند و در واقع انتخابات از مهمترین سازوكار برای معرفی این افراد است.

رییس ستاد انتخابات كشور همچنین تاكید كرد: برآنیم تا از تمامی ظرفیت‌ها و سلایق استفاده كنیم و معتقدیم كه آیندگان و نسل سومی‌ها قادر هستند بهتر از ما هم از اسلامیت و هم از جمهوریت نظام اسلامی پاسداری كنند.

منازعات و دعواها را كنار گذاریم

شعب اخذ رای در استان تهران، شش هزار شعبه است

به گزارش ایسنا، مرتضی تمدن نیز در این مراسم با بیان این‌كه «عملا بحث انتخابات در استان تهران از مدت‌ها قبل كلید خورده است» گفت: در این راستا با فرمانداران نشست‌های متعددی برگزار شده است و همچنین جلسات با بخشداران و معاونان فرمانداران و دست‌اندركاران بحث انتخابات آینده مورد توجه قرار گرفته است.

استاندار تهران ضمن این‌كه «انتخابات مجلس نهم را یك آزمایش مهم برای ملت ایران قلمداد كرد» گفت: این انتخابات برای ما آن‌قدر مهم و دارای حساسیت است كه دقت، رای و نظر مسوولان و دست‌اندركاران را به این مساله معطوف كنیم.

وی با بیان این‌كه «قریب شش هزار شعبه‌ اخذ رای را دست‌اندركاران باید در استان تهران مدیریت كنند» اظهار كرد: مجموعه دست‌اندركاران ستاد انتخابات در استان تهران نوعا انسان‌های كارآزموده، توانمند و باتجربه هستند و شاید مهمترین و اساسی‌ترین كارهای انتخابات را این عزیزان هر كدام چند بار مرور كرده‌اند و به لطف خداوند این توانایی در دوستان حاضر در این جلسه و كسانی كه امروز در جمع ما نیستند ولی در آینده در بحث انتخابات در خدمت آن‌ها خواهیم بود، وجود دارد.

استاندار تهران تاكید كرد: پیش‌بینی ما این است كه بتوانیم به لطف خداوند انتخابات مجلس نهم را با سلامت، متانت و دقت برگزار كنیم و موجب خوشحالی مقام معظم رهبری و ان‌شاءالله اعتماد و اطمینان ملت ایران و سرافرازی نظام مقدس جمهوری اسلامی شویم.

تمدن با بیان این‌كه «برگزاری انتخابات مساله ساده‌ای نیست» خاطرنشان كرد: برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، مجلس و ... با این آرامش، دقت و اعتمادی كه مردم به رای و حضورشان پیدا می‌كنند مساله ساده‌ای قلمداد نمی‌شود.

استاندار تهران گفت: با نگاهی به برگزاری انتخابات‌ها در دنیا می‌بینیم كه این انتخابات‌ها مالامال از تنش و هزاران مساله حاشیه‌ای است؛ اما در كشور ما انتخابات بدون حاشیه و مساله با عنایات حضرت حق و البته استفاده از تجربه و توانی كه خداوند به ما اعطا كرده است و باید قدرش را بدانیم، برگزار می‌شود.

وی افزود: اگر ما در انتخابات ریاست جمهوری این مساله را نداشتیم كه دشمن بخواهد مطامع شوم خود را به بهانه انتخابات به كرسی بنشاند، می‌بینیم كه در طول تاریخ انتخابات در كشور همواره پایان انتخابات برای تاریخ ملت ایران نقطه‌ افتخار بوده است. در همان انتخابات هم كه جریان منحوس فتنه به میدان آمد تا این انتخابات را مخدوش كند، ما با یك آزمایش الهی مواجه بودیم و امروز هم شاهد هستیم كه از فتنه‌گران جز بدنامی و ندامت چیزی باقی نمانده و ملت ما از این آزمایش سرفراز بیرون آمده است.

تمدن با اشاره به تاكیدات مقام معظم رهبری مبنی بر این‌كه دشمن دوباره تلاش خواهد كرد كه مساله انتخابات مجلس نهم را میدانی برای توطئه‌های خود قرار دهد، تاكید كرد: مهندسی انتخابات مجلس نهم با توجه به دغدغه‌های مقام معظم رهبری حائز اهمیت است، لذا ما در ابعاد مختلف تلاش خواهیم كرد كه برابر قانون و به عنوان امانتدار رای مردم، مشاركت حداكثری مردم را در استان تهران رقم بزنیم و انتخابات را به بهترین شكل برگزار خواهیم كرد.

استاندار تهران خاطرنشان كرد: مجموعا كارها به گونه‌ای تنظیم شده است كه بر اساس آموزش‌های برگزاركنندگان انتخابات و آحاد جامعه بتوانیم به گونه‌ای حركت كنیم كه تهران برای سایر نقاط كشور هم الگو شود.

وی همچنین از فراخوان اندیشمندان و صاحب نظران در بحث برگزاری سالم انتخابات خبر داد و گفت: سعی ما این است كه با علم و آگاهی و بصیرت و بینش قدم برداریم.

تمدن همچنین گفت: هیات نظارت استان تهران از گذشته تاكنون همواره بهترین تعامل و هماهنگی را با ما داشته است. ضمن این‌كه دستگاه‌ها و سازمان‌های برگزار كننده و پشتیبان در امر انتخابات هم توجیه هستند و هماهنگی و تعامل بسیار خوبی بین آن‌ها برقرار است.

استاندار تهران همچنین با بیان این‌كه «فرمانداران نسبت به بحث انتخابات بصیر و آگاه هستند» گفت: فكر می‌كنم با مدیریت خوب فرمانداران، بهترین و مناسب‌ترین شرایط را برای برگزاری انتخابات داشته باشیم.

وی افزود: تاكید ما این است كه دشمن موفق نشود كوچك‌ترین بهانه برای حضور در این عرصه پیدا كند.

تمدن همچنین تاكید كرد: اعتماد، سرمایه بزرگ ما است در نتیجه باید منازعات و دعواها را كنار بگذاریم و حركت در مسیر قانون و توجه به ظرفیت‌های قانونی به عنوان بهترین سرمایه‌ای كه می‌تواند با توكل به خدا ما را به سرمنزل مقصود برساند مورد توجه قرار دهیم.

 

توجیه مردم در راس برنامه‌های ستاد انتخابات استان تهران

به گزارش ایسنا، صفرعلی براتلو رییس ستاد انتخابات استان تهران نیز در این مراسم گفت: فعالیت ما از اردیبهشت ماه در استان تهران به واسطه حساسیت‌های این استان آغاز شده است و ستاد انتخابات استان تهران كه دارای هشت كمیته است به صورت رسمی امروز فعالیت خود را آغاز می‌كند.

وی با بیان این‌كه «در مجموعه استان تهران، چندین اتاق فكر در این راستا تشكیل شده است» اظهار كرد: ما صددرصد برای یك انتخابات خوب و باشكوه آماده‌ایم تا بتوانیم استان تهران را در بحث انتخابات به عنوان یك استان نمونه معرفی كنیم.

رییس ستاد انتخابات استان تهران در ادامه گفت: در بحث آموزش نیز برنامه‌ریزی‌های دقیقی انجام شده است تا طی آن همه‌ مجریان آموزش لازم را داشته باشند. حتی برای آن‌ها كه چندین دوره انتخابات را برگزار كرده‌اند دستورالعمل‌ها و قوانین را مرور می‌كنیم و آزمون هم خواهیم داشت.

براتلو، توجیه مردم را از دیگر برنامه‌های این ستاد دانست و گفت: در انتخابات دهم ریاست جمهوری یكی از اشكالات ما این بود كه همه آحاد مردم نسبت به فرآیند و ساختار انتخابات توجیه نبودند؛ اما امسال با كمك نویسندگان، اندیشمندان و اصحاب رسانه باید بتوانیم توجیه مردم را در راس برنامه‌های خود قرار دهیم.

وی اظهار كرد: اگرچه دشمن در تلاش است كه اعتماد مردم را سلب كند؛ اما استراتژی ما، مشاركت حداكثری و اجرای دقیق قانون در استان تهران خواهد بود.

مردم برگزاركننده انتخابات هستند نه دولت

فعالیت‌های زودهنگام انتخاباتی رصد می‌شود

به گزارش ایسنا در پایان این مراسم سیدصولت مرتضوی رییس ستاد انتخابات كشور و مرتضی تمدن استاندار تهران پس از پایان مراسم افتتاح ستاد انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی استان تهران طی یك نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ دادند.

به گزارش ایسنا، سیدصولت مرتضوی در پاسخ به این سوال كه چه تمهیداتی برای تبدیل نشدن انتخابات به چالش امنیتی پیش‌بینی شده است، اظهار كرد: با توجه به روشنگری‌هایی كه صورت گرفته و با مدنظر قرار دادن آنچه در نهم دی‌ماه رخ داد، همچنین با توجه به زمین‌گیر شدن استكبار جهانی و غرق شدن او در موج بیداری اسلامی و از سوی دیگر هوشیاری‌هایی كه مردم نجیب و شریف ایران دارند، نقشه‌های دشمنان در ایجاد فتنه نقش بر آب خواهد شد.

وی آموزش و اطلاع‌رسانی‌های مختلف را از جمله برنامه‌های مورد توجه در این راستا خواند و خاطرنشان كرد: با توجه به چنین مسائلی از هرگونه بروز چالش امنیتی جلوگیری خواهد شد.

خبرنگاری پرسید شنیده می‌شود كه برخی كاندیداها در برخی استان‌ها فعالیت زود هنگام انتخاباتی آغاز كرده‌اند، آیا با این افراد برخورد خواهد شد؟ مرتضوی در پاسخ به این سوال گفت: توصیه ما به همگان، رعایت قانون است و باید عبور از قانون خط قرمز دانسته شود. ستاد انتخابات كشور و ستاد انتخابات استان‌ها فعالیت‌های زود هنگام را رصد می‌كنند و گزارش آن را به دستگاه‌های مختلف خواهند داد.

مرتضوی همچنین در پاسخ به این سوال كه در بحث عدم اجازه به افراد غیرمسوول به روند برگزاری انتخابات چه تمهیداتی اندیشیده شده است، ‌گفت: انتخابات تعریف دارد و مسوولانی كه متوجه امر انتخابات هستند با هر رفتار غیرمسوولانه برخورد خواهند داشت.

وی همچنین اظهار كرد: از سوم دی‌ماه زمان ثبت‌نام كاندیداها به مدت یك هفته آغاز خواهد شد.

استاندار تهران نیز در پاسخ به این سوال كه روند برگزاری انتخابات در شهرستان‌ها از هم‌اكنون چگونه خواهد بود، اظهار كرد: در كل شهرستان‌ها ستادهای انتخاباتی از سوی فرمانداران و مجموعه دست‌اندركاران فعال شده است و در این ستادها بحث آموزش تمامی عوامل و دست‌اندركاران انتخابات در دستور كار قرار گرفته است.

تمدن افزود: بحث آموزش، عمومی است و مردم محق هستند كه مسائل، قوانین و ضوابط حاكم و ناظر بر انتخابات را به خوبی بدانند. در واقع یكی از وظایف ذاتی این است كه با كمك دستگاه‌های مسوول، آنچه را كه مردم باید بدانند در اختیارشان قرار بگیرد.

وی همچنین تاكید كرد: باید دانست برگزاری انتخابات توسط دولت انجام نمی‌شود و مردم برگزار كننده انتخابات هستند چنانچه هیات‌های اجرایی و نظارت از خود مردم هستند و ما فقط پشتیبانی كننده و تنظیم كننده امور هستیم.

استاندار تهران همچنین گفت: در بحث لایحه افزایش تعداد نمایندگان مجلس، یك نفر به نمایندگان استان تهران اضافه خواهد شد.

 


موضوع : ایسنا ,


نویسنده :رامین در تاریخ شنبه 16 مهر 1390      ( ) نظرات
...

برچسب نوشته ها