تبلیغات
فارس نیوز,مهر نیوز,ایسنا ,تابناک,عصر ایران,ایرنا,اسان نیوز
فارس نیوز,مهر نیوز,ایسنا ,تابناک,عصر ایران,ایرنا,اسان نیوز
تیترهای خبری سایت های فارس نیوز,مهر نیوز,ایسنا ,تابناک,عصر ایران,ایرنا,را در اسان نیوز ببینید
جستجو

نظرسنجی

بهترین سایت های خبری از نظر شما؟
ساعت
صفحات جانبی
آمار بازدید
  کل بازدید:
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد نویسندگان :
  تعداد کل مطالب :
  آخرین بازدید :
  آخرین بروز رسانی :
همکاری در فروش ملی مارکت

پاكسازی میادین مین با پوتین وسرنیزه محققان ایرانیمحققان یكی از شركت‌های دانش بنیان استان گلستان برای نخستین بار در كشور موفق به طراحی و ساخت پوتین و سرنیزه مغناطیسی مین‌یاب شدند.

مهندس غلامرضا نوروزی، مدیرعامل شركت سازنده این دستگاه در گفت‌وگو با خبرنگار «فناوری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره نحوه كار سرنیزه مین‌یاب، اظهار كرد: سرنیزه مین‌یاب برای باز كردن معابر و پاكسازی میادین مین به كار می‌رود و دیگر نیازی به فرو بردن سرنیزه به داخل خاك و لمس كردن مین نیست. بلكه كافیست سرنیزه‌ مین‌یاب را در 10 سانتی‌متری سطح زمین حركت دهیم تا در صورت تشخیص مین در اعماق زمین به فرد مورد نظر هشدار دهد.

نوروزی با بیان این كه این سرنیزه از طریق مگنت و مانند فلزیاب عمل كرده و البته نواقصی هم دارد، خاطرنشان كرد: در یكی دیگر از طرح‌های موجود به دنبال بهینه‌سازی نواقص این سرنیزه هستیم تا مدل جدید سرنیزه ساخته شده، بتواند از طریق تغییرات فركانسی، مین‌ها را تشخیص دهد و مانند مدل اولیه نسبت به فلزات مشابه فلز مین حساسیت نشان ندهد.

به گفته وی، از آن جا كه این فرایند حمایت و توجه مسؤولان ذی‌صلاح را می‌طلبد، انتظار می‌رود تا به جای توقف این طرح‌های پژوهشی كاربردی در مراحل ابتدایی طراحی و ساخت، با حمایت ویژه سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط كشور را از تولید انبوه این محصولات منتفع كنند.

وی با ابراز تاسف از آنچه كه «عدم حمایت ارگان‌های مرتبط پس از گذشت حدود 10 سال از ساخت این سرنیزه، با وجود دریافت تاییدیه‌های علمی» توصیف كرد،‌ به ایسنا گفت: چرا به جای خریداری مین‌یاب‌های خارجی با قیمت‌های بسیار بالا از طرح‌های داخلی كه می‌تواند با قیمت و بازده بالاتر عمل كند، حمایت نمی‌شود؛ این در حالی است كه سرنیزه‌های مین‌یاب ساخته شده می‌تواند در صنایع نظامی موجب تحولی نوین شده و در جهت حفظ جان نیروهای نظامی، انتظامی و امدادی مثمر ثمر واقع شود.

به گفته مدیرعامل شركت سازنده پوتین مین‌یاب، این فناوری هم تا شعاع و عمق یك متری می‌تواند وجود مین در زیر زمین را تشخیص دهد. پوتین، توسط مگنت كار كرده و می‌تواند بر اساس فلز مین عكس‌العمل نشان داده و ارتعاش امواج را تا یك متر مربع تشخیص دهد.

نوروزی با بیان این كه هر فردی كه این پوتین را پوشیده باشد، در فاصله یك متری در عرض و یا عمق زمین متوجه وجود مین می‌شود، تصریح كرد: با توجه به این كه پوتین مین‌یاب ساخته شده بر اساس فلز عمل كرده و در صورت وجود هر گونه فلز مشابه مین به فرد هشدار می‌دهد، می‌تواند به عنوان یكی از معایب، سبب وجود مشكلاتی برای رزمنده باشد كه با حمایت مراجع ذیصلاح می‌توان آن را رفع كرد.

وی با تاكید بر یكسان بودن دقت تشخیص مین در نمونه پوتین ساخته شده نسبت به نمونه خارجی موجود اضافه كرد: شیوه و مكانیسم شناسایی مین در این دستگاه از طریق امواج الكترو مغناطیسی بوده و در صورت شناسایی مین به صورت مگنتی، صوتی و لرزشی به رزمنده هشدار می‌دهد.

 


موضوع : ایسنا ,


نویسنده :رامین در تاریخ شنبه 16 مهر 1390      ( ) نظرات
...

برچسب نوشته ها