تبلیغات
فارس نیوز,مهر نیوز,ایسنا ,تابناک,عصر ایران,ایرنا,اسان نیوز
فارس نیوز,مهر نیوز,ایسنا ,تابناک,عصر ایران,ایرنا,اسان نیوز
تیترهای خبری سایت های فارس نیوز,مهر نیوز,ایسنا ,تابناک,عصر ایران,ایرنا,را در اسان نیوز ببینید
جستجو

نظرسنجی

بهترین سایت های خبری از نظر شما؟
ساعت
صفحات جانبی
آمار بازدید
  کل بازدید:
  بازدید امروز :
  بازدید دیروز :
  بازدید این ماه :
  بازدید ماه قبل :
  تعداد نویسندگان :
  تعداد کل مطالب :
  آخرین بازدید :
  آخرین بروز رسانی :
همکاری در فروش ملی مارکت

افزایش مناطق ویژه اقتصادی با چه هدفی؛ رونق تولید و صادرات یا...!؟گفتنی است، قرار داشتن برخی از این مناطق ویژه كه به دلیل دوری از مرز به نوعی فاقد توجیه تجاری و صادراتی هستند، در نزدیكی مناطق خاص باستانی و حوزه‌های حراست شده میراث فرهنگی، بر ابهام این مكان‌یابی‌های نادرست می‌افزاید!/ مناطق آزاد تجاری كه قرار بود مانند برخی كشور‌ها همچون چین، هنگ كنگ و سنگاپور به محلی برای جذب سرمایه‌های خارجی تبدیل شوند، بیشتر...
افزایش مناطق ویژه اقتصادی با چه هدفی؛ رونق تولید و صادرات یا...!؟ 
 یكی از الزامات پیشرفت هر كشور، افزایش تولیدات از راه بازاریابی در بیرون از كشور و لازمه آن، سهولت صادرات كالا و حمایت از آن است.

به گزارش «تابناك» در همین راستا بود كه در قانون برنامه اول توسعه پیش بینی تاسیس مناطق ویژه اقتصادی كه در آن خروج كالا از كشور در نهایت سهولت انجام می پذیرد قانونی گردید.

از همین رو و بنا بر نیاز كشور، تاكنون هفده منطقه ویژه اقتصادی تأسیس شده كه این مناطق در كنار مناطق آزاد مقرر بود بار بخشی از توسعه كشور را به دوش بكشند.

اما متأسفانه و بر خلاف تصور آنچه در مناطق آزاد تجاری و مناطق ویژه دیده شد، چیزی غیر از دلیل و فلسفه وجودی آنها بود؛ مناطق آزاد تجاری كه قرار بود مانند برخی كشور‌ها همچون چین، هنگ كنگ و سنگاپور به محلی برای جذب سرمایه‌های خارجی تبدیل شوند، بیشتر به مكانی جذاب برای سرمایه‌گذاران داخلی آن هم در صنعت گردشگری داخلی تبدیل شدند و چیزی به داشته‌های كشور نیافزودند.

و البته مناطق ویژه اقتصادی ـ كه زمینه‌های در دسترس‌تری نیز داشتند ـ در این میان عملكرد درخشانی در افزایش صادرات كشور به ثبت نرساندند، تا جایی كه اردشیر محمدی، رئیس كل گمرك ایران در سال گذشته درباره مناطق ویژه اقتصادی كشور، با اشاره به جایگاه وجودی این مناطق بر پایه قانون گفت: با توجه به سابقه عملكرد این مناطق در ایران، باید اذعان كرد كه تاكنون مناطق ویژه نتوانسته‌اند به اهداف خود برسند.

وی در ادامه گفت: در صورتی كه مناطق ویژه موجود نتوانند به اهداف خود دست یابند، ایجاد مناطق جدید در كشور جای تأمل دارد.

هم‌اکنون به غیر از برخی مناطق مانند منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی و انرژی پارس ـ كه به دلیل تلاش دولت بر اقتصاد نفتی، سرمایه‌گذاری‌های بزرگی در آنها صورت گرفته ـ حجم سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در دیگر مناطق، بسیار ناچیز است و استقبال خاصی نیز از سوی بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در این مناطق صورت نمی‌گیرد.

اما متأسفانه، با توجه به اینكه اصولا ایجاد این مناطق، هزینه چندانی برای دولت به همراه ندارد، دولت همواره در سفرهای استانی خود، با دادن مصوبه‌‌ای برای ایجاد این مناطق، می‌کوشد به گونه‌ای با بهره از این ابزار اقتصادی، رضایتمندی مردم استانها را برای دولت به سوغات ببرد، به گونه‌ای كه ۴۸ منطقه ویژه اقتصادی ـ که مصوبه دولت و تأییدیه شورای نگهبان برای تأسیس را دریافت کرده و به مرکز امور مناطق آزاد تجاری و ویژه اقتصادی ابلاغ شده بود ـ هفته پیش، شانزده منطقه نهایی شد.

جعفر آهنگران، معاون مناطق ویژه اقتصادی با اعلام خبر فوق افزود: با ابلاغ رسمی، شانزده منطقه ویژه اقتصادی جدید با مشخص شدن سازمان مسئول و نقشه منطقه، فعالیت خود را آغاز خواهند کرد.

هم اکنون باید پرسید، در شرایطی كه از میان 17 منطقه ویژه اقتصادی راه‌اندازی شده، بنا بر اعلام مسئولین آگاه همچون ریاست گمرك، جز یكی مابقی در رسیدن به اهداف موفق نبوده‌اند، تلاش دولت و شورای عالی مناطق آزاد برای تأسیس 48 منطقه جدید و رساندن عدد مناطق ویژه به 65 عدد با چه هدفی انجام می‌پذیرد؟

همچنین باید گفت، یكی از مشكلات اصلی كه منجر به مهجور ماندن این مناطق در كشور شده، مكان‌یابی نامناسب آنها در مناطقی است كه زیرساخت‌های لازم را ندارند. البته در این باره نمی‌توان انكار كرد كه ارایه مجوز ایجاد این مناطق در سفرهای استانی نیز اصولا فاقد مطالعات مكان‌سنجی است.

برای نمونه، تأسیس مناطق ویژه آن هم با كاربری غیر تولیدی با نام‌هایی چون صنایع تبدیلی و تجارت در مناطقی كه هیچ گونه مرز آبی یا خاكی ندارند، مانند منطقه ویژه جازموریان پیرامون كرمان یا دامغان و رفسنجان و همچنین تلاش‌های فراوان برای اعلام منطقه ای در كاشان، چه توجیه اقتصادی و صادراتی می‌تواند داشته باشد؟

گفتنی است، قرار داشتن برخی از این مناطق ویژه كه به دلیل دوری از مرز، به نوعی فاقد توجیه تجاری و صادراتی هستند، در نزدیكی مناطق خاص باستانی و حوزه‌های حراست شده میراث فرهنگی بر ابهام این مكان‌یابی‌های نادرست می‌افزاید!

 


موضوع : تابناک ,


نویسنده :رامین در تاریخ شنبه 16 مهر 1390      ( ) نظرات
...

برچسب نوشته ها